Instagram

به رغم دود و دمهای خامنه ای و روحانی علیه آمریکا و برگزاری نمایشهای ویژه بعداز نمایش جمعه در سراسر شهرها، ابراز وحشت از چشم انداز برجام و بدفرجامی آن همراه با تاکیدات بر ضرورت حفظ آن از سوی مهره ها و رسانه های هردو باند به گوش می رسد:

یک کارشناس باند خامنه ای گفت: «نظام امروز در شرایط سخت و تعیین کننده‌ای قرار دارد، جمهوری اسلامی باید با احتیاط حرکت کند به نحوی که بهانه‌ای به دست اعضای ۱ + ۵ ندهد و در گام بعد بتواند از حقوق حقه اش دفاع کند». (خبرگزاری دانشجو ۱ مهر ۹۶)
یک کارشناس دیگر این باند نیز هشدار داد «آمریکا قصد دارد برجام را در تعلیق نگه دارد و با بیان عدم پایبندی نظام به برجام، خروج آمریکا از برجام را اعلام نکند و یک وضعیت برزخ گونه برای برجام ایجاد کند. (آریا ۳۱ شهریور ۹۶)
و روزنامه حکومتی وطن امروز در مطلبی با عنوان «مثلث برجام بی فرجام»! می‌نویسد: «برجام، این به‌اصطلاح مهم‌ترین د‌‌ستاورد‌‌ د‌‌ولت تد‌‌بیر و امید‌‌ این روزها د‌‌ر وضعیت ناامید‌‌انه و متزلزلی به سر می‌برد‌‌
آنچه مشخص است د‌‌شمن ۳ سناریوی «امتد‌‌اد‌‌»، «التهاب» و «بسند‌‌گی» برجامی را با شد‌‌ت و قد‌‌رت د‌‌نبال می‌کند‌‌ و این عزم آنها ناشی از رفتارشناسی و شناخت اید‌‌ئولوژی فکری بانیان برجام است... بانیان برجام به نکته‌ای بسیار مهم توجه کنند‌‌ که اگر تکلیف برجام را با تصمیماتی مشخص، واضح و محکم روشن نکنند‌‌ تمام ۴ سال د‌‌وم را نیز مشغول برجام بی‌فرجام خواهند‌‌ بود‌‌». (وطن امروز ۱ مهر ۹۶)
کیهان خامنه ای هم با دست گذاشتن بر تناقض گویی ظریف در مورد دومین نشست وزرای خارجه ۱+۵ نوشته است: «هر چند که به گفته ظریف، موارد نقض برجام و کوتاهی‌های آمریکا از اجرای تعهداتش توسط تیم ما مطرح شد، اما موگرینی در بیانیه پایانی خود، نشست کمیسیون مشترک برجام را «رک و صریح» توصیف کرد و گفت «همه» موافق بودند که طرف‌ها به تعهداتشان عمل کرده‌اند.مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرده است که همه اعضا- از جمله نمایندگان ما - موافق بودند که همه طرف ها- از جمله آمریکا- به تعهداتشان عمل کرده اند!
درباره اظهارات موگرینی دو نکته قابل تأمل وجود دارد.
اول اینکه اظهارنظر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این شائبه را ایجاد می‌کند که ظاهرا اظهارات دولتمردان ما درخصوص تذکر به عهدشکنی آمریکا در نشست کمیسیون مشترک- با عرض پوزش – خلاف واقعیت بوده و گویا اینگونه اظهارات صرفا مصرف داخلی داشته...دوم اینکه، این شائبه وقتی جدی‌تر می‌شود که می‌بینیم بعد از اظهارات عجیب موگرینی، هیچکدام از اعضای دستگاه دیپلماسی ما به آن واکنش نشان نمی‌دهند». (کیهان ۱ مهر ۹۶)