آخوند روحانی:دشمنان خوابهای آشفته‌یی برای مرگ خمینی پیش بینی کرده بودند. خبرگان در همان روز ۱۴ خرداد ۶۸ در سریعترین زمان جانشین تعیین کرد.

خامنه ای در هنگام مرگ خمینی یک آخوند درجه ۳ محسوب میشد، اما به ضرب و زور رفسنجانی رنگ آمیزی شد و بر کرسی مرجعیت و رهبری و ولایت نشست. چراکه آخوندهای پس مانده از خمینی چنانکه خودشان گفتند، از ترس تهاجم ارتش مجاهدین و ارتش آزادیبخش برخود می لرزیدند و از همین رو این روضه خوان درجه ۳را یکشبه بعنوان ولی فقیه موقت درخمره خبرگان رنگ آمیزی و وولی فقیه اعلام کردند. حقیقتی که مقاومت ایران از همان روز بارها و بارها آنرا خاطر نشان کرده بود.
اکنون روحانی به همین ترس و وحشت و در قالب کرنشی مهوع برای خامنه ای که او را لای قیچی قالیباف و رئیسی گذاشته به همین وضعیت اذعان می کند.

آخوند روحانی ۱۱ خرداد ۹۹:‌ یاد می کنیم آن تصمیم بسیار مهم مجلس خبرگان را در همان روز ۱۴ خرداد که در سریعترین زمان ممکن با اشارات و رهنمودهای امام توانست مجلس خبرگان تصمیم بگیرد و خلف صالح و جانشین به حقی را برای امام تعیین بکند و ما تقریبا در کمتر از ۲۴ ساعت، یعنی از وفات امام که ساعت ده و بیست دقیقه شب رخ داد، شب چهاردهم تا عصر و غروب روز چهاردهم قبل از اذان مغرب که رهبری مقام معظم رهبری در مجلس خبرگان مشخص شد، حتی این فاصله به ۲۴ ساعت نرسید و آن همه خواب آشفته‌یی که دشمنان ما برای رحلت امام پیش بینی کرده بودند و فکر می کردند که در کشور بعد از وفات امام نه امنیتی خواهد بود، نه وحدتی خواهد بود و نه مجلس خبرگان رهبری قادر خواهد بود تا هفته ها حتی. اینها پیش بینی می‌کردند که قادر نیستند رهبری را تعیین کنند، این هم عنایت خداوند بود که در همان روز ۱۴ خرداد رهبر نظام مشخص شد.تلویزیون شبکه خبر(رژیم) ۱۱/۳/۹۹

مجلس خبرگان رژیم -۱۴خرداد ۱۳۶۸: واقعا باید خون گریست، در جامعه اسلامی که حتی احتمال کسی مثل بنده در آن مطرح بشه. حالا اینو که من نمی خوام در باره این صحبت کنیم.
مسئله اشکال فنی داره، اشکال اساسی داره. من حالا قبلا خدمت آقای هاشمی هم گفتم در یکی دو هفته قبل از این که همین قضیه مطرح بود و ایشون فرمودند،‌ من جدا به ایشون گفتم من قاطعا چنین چیزی را قبول نخواهم کرد. حالا غیر از اینکه خود من حقیقتا لایق این مقام نیستم و این را بنده می دانم، شاید آقایان هم می دونید. اصلا از لحاظ فنی اشکال پیدا میکنه این قضیه. رهبری، رهبری صوری خواهد بود، نه رهبری واقعی. خوب من نه از لحاظ قانون اساسی و نه از لحاظ شرعی برای بسیاری از آقایون، حرفم حجت حرف رهبر را نداره. این چه رهبری خواهد بود.

خامنه ای:‌ اجازه بفرمایید. قانون اساسی که خوب میگه مرجع، حالا یا مرجع فعلی آن که حالا هیچی. از لحاظ شرعی هم حجیت قول رهبر در صورتی است که آن کسی که میخواهد به حرف او عمل کند، او را فقیه و صاحب نظر در امور دین بداند. خوب الان در همین جلسه چند نفر از آقایان آمدند صحبت کردند، تصریح کردند که بنده صاحب نظر نیستم. این چطور همین آقای آذری که اسم بنده را اول بار آوردند تو این جلسه، بنده اگر حکم بکنم، ایشون قبول خواهند کرد. قطعنا قبول نمی کنند.