مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، با توجه به پیش بینی گسترش کرونا، از کشورهای جهان خواست بر تدابیر مقابله با کرونا بیفزایند.

وی نسبت به هرگونه عجله و ساده‌انگاری هشدار داد و تاکید کرد: ما هنوز در مبارزه با کرونا راه طولانی در پیش‌ داریم.

وزیر دادگستری آمریکا به اداره زندانهای فدرال ابلاغ کرد تا زندانیان بیشتری را از سه زندان فدرال که موارد ابتلا به کرونا دیده شده آزاد کنند. او گفت بدلیل وضعیت اضطراری ایجاد شده ناشی از شیوع ویروس کرونا زندانیان بیشتری باید آزاد و بشکل حبس خانگی دوره زندان خود را بگذرانند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد برای مقابله با شیوع ویروس کرونا مرزهای ۳۱ شهر ترکیه از جمله استانبول را تا ۱۵ روز آینده بر روی خودروها می‌بنند و تنها خودروهای حامل غذا، دارو و اقلام بهداشتی مجاز به ورود و خروج خواهند بود. او گفت استفاده از ماسک صورت در محلهای عمومی و محلهای کار اجباری خواهد بود. اوایل فروردین ترکیه از افراد بالای ۶۵ سال و دارای بیماریهای قلبی خواست تا در خانه های خود باقی بمانند.

دکتر آنتونی فاوچی، مدیر مرکز کنترل آلرژی و بیماری‌های ریوی آمریکا طی مصاحبه یی گفت برای پیروزی در مبارزه با کرونا در آمریکا ما راه طولانی پیشرو داریم و حفظ فاصله اجتماعی تنها راه نجات انسانها و کاهش شیوع کرونا است. در این مبارزه ما هنوز در وسط راه هم نیستیم . فاوچی به تحقیقات جدیدی اشاره کرد که ویروس کرونا میتواند حتی از طریق صحبت دو نفر باهم بدون اینکه سرفه یا عطسه‌یی انجام شده باشد منتقل و گسترش یابد.

در چین روز شنبه در یاد بود جان‌باختگان کرونا شامل کادر پزشکی سه دقیقه سکوت اعلام شد. ساعت ۱۰ صبح بوقت محلی مردم دست از کار کشیده، تمامی خودروها، قطارها و کشتیها بوق خود را بصدا در آورده و آژیرهای حمله هوائی بصدا در آمدند و قطارهای زیرزمینی پکن از حرکت ایستادند. چین اعلام کرده است بیش از ۳۰۰۰ نفر بدلیل ابتلا به ویروس کرونا جان باخته اند.

در آلبانی شمار مبتلایان به کرونا به ۳۳۳ نفر و تعداد درگذشتگان به ۱۸نفر رسیده است. ۹۹ نفر هم بهبود یافته اند. دولت آلبانی به عنوان بخشی از اقدامات فوری علیه بیماری کرونا، آزادی شمار دیگری از زندانیان را اعلام کرد. زندانیانی که آزاد شدند به خانواده‌هایشان تحویل داده شده اند اما باید سه ماه در یک آپارتمان در قرنطینه باقی بمانند.
ادی راما نخست وزیر آلبانی هشدار داد در مبارزه با کرونا اکنون ما وارد میدان آتش شده ایم. ما با دشمنی مواجه هستیم که میخواهد جانهای بیشتری از ما بگیرد. وضعیت اقتصادی پائین میرود و مجدد بهتر میشود ولی جان باختگان دوباره زنده نخواهند شد. او از مردم خواست کماکان در خانه هایشان باقی بمانند.
چالش اصلی در آلبانی در این ایام موضوع بازگشت صدها هزار نفری است که در خارج از آلبانی در کشورهای اروپایی در معرض کرونا هستند و میخواهند به آلبانی برگردند. گفته میشود بیش از ۳ میلیون آلبانیایی در خارج از این کشور بسر میبرند. اما اگر مرزهای آلبانی به روی صدها هزار تن از جمله ۴۰۰ هزار نفری که در ایتالیا هستند باز شود، بدون شک ویروس کرونا از کشورها مختلف در آلبانی سرریز میشود.
در چنین وضعیتی نخست وزیر آلبانی شرایط مقابله با کرونا را به جنگ جهانی سوم تشبیه کرد.
ادی راما خطاب به شهروندان آلبانی که در خارج این کشور هستند به صراحت گفت:‌ «در صورت باز شدن مرزها، آلبانی دیگر جایی برای دفن مردم نخواهد داشت، نه مثل برگامو (در ایتالیا)، و نه ایران، بلکه خیلی بدتر از آن خواهد شد. بازگشت آلبانیایی ها از خارج از کشور خطر بالقوه ای برای گسترش ویروس کرونا است. وقتی می آیید، خود و دیگران را در معرض خطر قرار می دهید».
ایران و ایتالیا از بابت کثرت تلفات انسانی در کرونا زبان‌زد مردم کوچه و خیابان در کشورهای اروپایی هستند.

وزیر آموزش و پرورش آلبانی بعد از ۴هفته تدریس در خانه از طریق اینترنت، اعلام کرد: معلمان متعهد اجازه ندادند دانش آموزان از درسهایشان عقب بیفتند.

متخصص مشهور بیماریهای عفونی تریتان کالو مجدداً از شهروندان آلبانی خواست تا در خانه بمانند. وی تأکید کرد ما هنوز تا پیروزی فاصله داریم.

سفیر اتحادیه اروپا در آلبانی اعلام کرد ۴ میلیون یورو از ۵۰ میلیون تعهد کمک اتحادیه اروپا به آلبانی برای تهیه فوری تجهیزات پزشکی به ویژه دستگاههای تنفسی، ماسک و کیتهای آزمایش تحویل آلبانی شد.