آخوند احمد خاتمی در جمعه بازار تهران، با یک سیلی به روحانی، به خاطر رد کردن خط قرمز نامبردن از مجاهدین، فتوای خمینی برای حذف مسعود رجوی از نخستین انتخابات ریاست جمهوری بعد از انقلاب ضد سلطنتی به خاطر رأی ندادن و تحریم قانون اساسی ولایت فقیه را به وی گوشزد کرد.

خرچنگ نظام عمداً فتوای صریح خمینی برای حذف تنها کاندیدای نیروهای انقلابی و ملی و دمکراتیک و اقلیت های ملی و مذهبی و کلیه گروههای سیاسی کرد ایرانی در آن زمان را که تنها با فتوای خمینی امکانپذیر بود، از طریق هیأت نظارت استصوابی قالب کرد و گفت: مردم به این قانون اساسی رای دادند این قانون اساسی هم گفته شورای نگهبان ناظر انتخابات هست اصل ۹۹ شورای نگهبان نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی مراجعه به آرای عمومی و همه‌پرسی را به عهده دارد.
وی اضافه کرد:‌ «قانون می گوید شورای نگهبان و این نظارت استصوابی هم چیز جدیدی نیست می گویند شورای نگهبان نبوده شورای نگهبان نبود اما امام برای ریاست جمهوری یک هیئتی را تعیین کرد و آن هیئت نظارت استصوابی را اعمال کرد کد آن را بگویم مسعود رجوی خبیث را رد کردند بارک الله خدا پدرشان را بیامرزد که رد کردند پس اینکه می گویند نظارت استصوابی چیز جدیدی است نه بابا در زمان امام نظارت استصوابی را امام به آن هیئت داد قانون الان داده به شورای نگهبان.
مطلب دیگر که نوشتم این است که از رفتارهای ناپسند در آستانه انتخابات دو قطبی کردن جامعه هست دو قطبی کردنی که با آن رای بیاورند من به وضوح دارم می‌بینم و می‌شنوم برخی از اظهارات برخی از اقدامات برخی از ابلاغات بوی دو قطبی کردن جامعه می‌دهد همه می فهمند ما هم می فهمیم وقت وقتش هم افشا می کنیم اما نکنید این کار را اگر واقعاً مصلحت کشور را میخواهید نه مصلحت باندتون نه مصلحت جناحتون این کار را نکنید».
آخوند روحانی رئیس جمهور رژیم روز چهارشنبه در یک مانور سیاسی برای پس زدن باند رقیب در انتخابات مجلس ارتجاع به طرز معنی داری به آنها گفت: مجلسی بهتر از مجلس اول پیدا نمیکنید چرا که حتی مجاهدین آمدند و ثبت نام کردند و این لازمة نشاط سیاسی است.
آخوند روحانی ۱۷ مهر ۹۸: فقط یک نکته من می‌خواهم در پایان بگویم و آن این‌که حواسمان به یک حرکت سیاسی بزرگ به‌نام انتخابات مجلس شورای اسلامی در ماه های آینده جمع باشد و همه اونهایی که مسئول هستند مسئول اجرا هستند مسئول نظارت هستند کاری کنند نشاط سیاسی مردم اضافه بشود این جناح پیروز بشود پیروزی ما نیست اون جناح هم پیروز بشود پیروزی ما نیست ملت اگر پیروز شد پیروزی ما هست بگذاریم ملت ایران پیروز بشود.
خب ما بهترین مجلس شورای اسلامی در تاریخ ایران مجلس اول ما بود بهترین مجلس حالا همه مجلس‌ها یک نقطه قوت هایی داشتند نقطه ضعف‌هایی داشتند به‌هرحال خدمت کردند ولی شما مجلسی بهتر از مجلس اول پیدا نمی‌کنید مجلسی که تویش نظارت اینجوری نبود نه شورای نگهبانی نبود تا اینجوری نظارت کند دفاتر نظارتی نبود همه آمدند ثبت نام کردند.
از جناح های مختلف حتی منافقین هم آمدند ثبت نام کردند منافقین حق ثبت نام داشتند.
دفتر اونوقت دفتر هماهنگی که حالا اونهمه رویش حرف و حدیث بود ثبت نام کرد نهضت آزادی ثبت نام کرد جبهه ملی ثبت نام همه ثبت نام کردند همه جناحها همه احزاب همه گروهها بهترین انتخابات داشتیم بهترین مجلس هم داشتیم این‌قدر سختگیری نکنیم فشار نیاوریم فکر نکنیم که ما این فیلتر را هر چه تنگ‌تر بکنیم این قیف را هر چه رویش فشار بیاوریم نتیجه‌اش نتیجه مثبت است مردم را آزاد بگذاریم!!!.

مناظره آخوند روحانی با مجاهد خلق محمد حیاتی در باره نخستین انتخابات مجلس رژیم در اردیبهشت ۱۳۵۹

بخشی از برنامه «مه شکن» رژیم
محمد حیاتی:‌ تبلیغ و تحریک مردم علیه سازمان مجاهدین خلق و توهین و مارک زدن ۱۸۶مورد
اختلال و تقلب در هنگام شمارش آراء قلم بردن در تعرفه‌ها نوشتن آرا کاندیداهای سازمان به حساب کاندیداهای دیگر با استفاده از تشابه اسمی ۳۱۴مورد
سو استفاده از سمت روحانیت ریاست حوزه ۲۹۱ مورد
گزارشگر: در مقابل طیف همآهنگ بنی صدر، منافقین و دیگر گروه‌های مدعی تقلب حسن روحانی به‌نمایندگی از سازمانها و احزاب شرکت‌کننده در ائتلاف بزرگ با استناد به اسناد مختلف و متعدد ثابت می‌کند بیشترین تخلفات را تشکیلات منافقین انجام داده‌ان.د
آخوند روحانی: هیچکس نمی‌تواند مدعی باشه که صد درصد بی‌عیب بوده و اگر صد بار دیگر هم انتخابات در این مملکت انجام بگیره کسی نمی‌تواند مدعی بشود که هیچگونه عیب و ایرادی نداشته باشه اما یک مسأله برای ملت ما بسیار مهم است که این مسأله را در نظر بگیرند برای دور آینده و دور دوم تخلفات کاملا به دو قسمت و دو دسته تقسیم می‌شد تخلفات تشکیلاتی تخلفات حرفه‌یی تخلفات سازمان‌یافته و تخلفات ساده و موضعی.
گزارشگر: حسن روحانی جزئیات بیشتری از طراحی منافقین و ضدانقلاب برای ایجاد آشوب و ناامنی را افشا می‌کند .
حسن روحانی:‌اما اشاره می‌کنم که بینندگان عزیز این را توجه داشته باشند که این حضرات با یک نقشه بسیار دقیق که نقشه تهران را مطرح کرده بودند افراد و اعضا که در اینجا نامشان مشخص شده است دقیقاً تنظیم کرده بودند که طبق این نقشه کی در کجا چه کاری را انجام بدهد.

شبکه ۱رژیم:‌ائتلاف بزرگ که متشکل از گروههای اصیل انقلابی و خط امامی است در انتخابات پیروز می‌شود گروههای شکست خورده در انتخابات [روزنامه مجاهد نشان داده شد] باز در صددند تا با طرح موضوع تخلف در انتخابات اصل انتخابات را زیر سؤال ببرند.
دفاع متین و مستدل و روشنگرانه حسن روحانی در مناظره تلویزیون سال ۱۳۵۹ماهیت منافقانه گروهکهای انحصار طلب را حاشا می‌کند.
آخوند حسن روحانی: اما چیزی که برای ما مهمه حتی از اصل انتخابات هم با همه اهمیتی که داره مهم‌تر هست مسأله انقلاب ما هست پیام امام دقیقاً باید مورد توجه همه گروهها قرار بگیره امام فرمود که هیاهو درست کردن جز دامن زدن به این خیانتکاران که راهشون باز شود چیز دیگری نیست.
گزارشگر: در شرایطی که گروهکهای التقاطی عقیدتی و منحرف سیاسی می‌کوشند تا با تخریب و ترور گروههای (نشان دادن عکس برادر در امجدیه) مرجع جامعه انتقام خود را از انقلاب مردم ایران بگیرند دفاع مقتدرانه و روشنگر روحانی از روحانیت اهداف منافقانه آنان را افشا می‌کند.
آخوند روحانی: در این روزنامه بعد از انتخابات با تیتر درشت آمده ”مرتجعین با بهره‌گیری از همه شیوه‌های تقلب هم نمی‌توانند خود را به تاریخ تحمیل نمایند” بعد البته ذکر کرده البته با تقلبات مرتجعین در رای گیریهای گذشته هم ما آشنا شده بودیم، شبکه یک رژیم – مستند ۱۲/۵/۹۲

علاوه بر آخوند احمدخاتمی و کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان ارتجاع، آخوند رسایی از مهره های خامنه ای نیز در قبال حرفهای روحانی راجع به نخستین انتخابات مجلس بعد از انقلاب و شرکت مجاهدین بدون نقش شورای نگهبان، واکنش نشان داد و گفت: اظهارات روحانی علیه شورای نگهبان حکایت از آن دارد که از آنجا که دست وی برای انتخابات خالی بوده و به همین جهت در تلاش است تا نظر سیاسی برخی جریانات سیاسی را جلب کند.
به گزارش خبرگزاری نیروی تروریستی قدس، آخوند حمید رسایی تاکید کرد: این ادعا که ما در دوره اول مجلس شورای اسلامی هیچ رد صلاحیتی نداشتیم، کذب محض است