باندهای متخاصم حکومت آخوندی درگرداب بحرانهای درونی و بیرونی نظام برسر حمله رژیم به تأسیسات نفتی عربستان نیز به تقابل پرداخته اند.

پاسدار سعدالله زارعی از مهره‌های ولی‌فقیه ارتجاع، در سرمقاله روز سه‌شنبه ۲۶ شهریور کیهان خامنه‌ا‌ی درباره حمله رژیم به تأسیسات نفتی عربستان می‌نویسد: از آن‌جا که امکان تکرار برنامه‌ریزی شده این رویداد وجود دارد، پیامد آن بسیار فراتر است. اگر ضرورتی داشته باشد، دفعه دیگر این ریاض است که به‌طور گسترده مورد حمله قرار خواهد گرفت.

روز دوشنبه نیز کیهان خامنه ای در باره حمله به تأسیسات نفتی عربستان با تیتر درشت نوشت«ستون فقرات عربستان شکست، آمریکا و آل سعود به عزا نشستند». با این حمله بزرگ به قلب صنعت نفتی عربستان نه تنها ستون فقرات این رژیم شکست بلکه رویای ۵۰۰ میلیارد دلاری بن سلمان در مورد عرضه سهام آرامکو در بورس را هم به‌باد داد.

از سوی دیگر، یک دپپلومات سابق رژیم از باند روحانی وحشت زده از عواقب حمله حکومت آخوندی به عربستان، به باند غالب نظام هشدار داد: شور و شعف برخی افراد و رسانه‌های داخلی از حمله به مراکز نفتی عربستان به نفع منافع (نظام) نیست. به نظر می‌رسد بار دیگر سایه تنش بر منطقه حساس و استراتژیک خاورمیانه حاکم شده است... افکار عمومی ایران با جنگ مخالف است. اکنون دنیا با رئیس‌جمهوری غیرقابل پیش‌بینی در ایالات‌متحده روبه‌روست از این‌رو می‌بایست هوشیار بود تا در تله نیفتیم.

روزنامه آرمان از باند روحانی نیز به نقل از یک کارشناس حکومتی نوشت: این حمله می‌تواند با عواقب ناجوری روبه‌رو شود چون با سرنوشت یک جهان مواجه است. الان نمی‌توانیم خیلی با دقت اعلام کنیم که آمریکا مستقیماُ و مستقلاُ وارد جنگ خواهد شد، ولی در مورد این‌که آمریکا، عربستان را تحریک کند... آن هم خطرناک است.

روزنامه ابتکار از باند روحانی هم با عنوان «خلیج فارس، نزدیک به‌نقطه جوش» می‌نویسد: منطقه خلیج‌‏فارس وضع ویژه‌ای یافته است. همه طرف‌ها دست بر ماشه، در انتظار نتایج آخرین ارزیابی‌ها از اوضاع هستند.

یک کارشناس حکومتی دیگر نیز گفت: ایالات‌متحده تلاش دارد پرونده جمهوری اسلامی را به شورای امنیت ارجاع دهد. هرچند در برابر خود مانع چین و روسیه را می‌ییند، اما حمله به آرامکو و ایجاد فضای ناامن برای انتقال انرژی، تلاش آمریکا برای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل را احتمالاُ می‌تواند سهل‌تر از گذشته کند.