دومینیک راب وزیر خارجه جدید انگلستان درخواست حکومت ‌آخوندی برای تبادل نفتکش ربوده شده در تنگه هرمز با نفتکش توقیف شده رژیم به خاطر نقض تحریمها، را رد کرد.

وزیر خارجه انگلستان گفت: مبادله ای در کار نیست. گریس ۱(نفتکش رژیم) بطور قانونی بدلیل نقض تحریم های سوریه توقیف شده در حالی که استنا ایمپرو بطور غیرقانونی مصادره شده است. بنابراین مبادله ای در کار نیست و این، موضوعِ قوانین بین المللی است.
تلگراف، چاپ انگلستان در این باره نوشت: رژیم ایران پیشنهاد کرده است که تانکر استنا ایمپرو Stena Impero با پرچم انگلستان با تانکر گریس۱(Grace۱) مبادله شوند. راب تبادل تانکر توقیف شده در جبل الطارق بجرم نقض قوانین تحریم اروپا با تانکر ربوده شده در تنگه هرمز را رد کرد و گفت هیچ مبادله پایاپایی نمی تواند اعمال شود.

تلگراف هم چنین نوشت: مقامات انگلستان اقدام رژیم ایران را یک راهزنی دولتی خوانده اند و دومینیک راب از متحدین اروپایی انگلستان خواست در مقابل طرح حفاظت کشتیرانی در خلیج فارس خود را در گیر یک کشمکش ژئو پلیتیک اروپا در برابر آمریکا نکنند.
راب گفت ما می خواهیم با یک طرح اروپایی وارد صحنه شویم ولی در واقع این نباید یک مقابله ژئوپلیتیک در برابر آمریکا باشد. وی افزود: به نظر من این مهم است که ابتکار اروپایی را با کمک آمریکا پایدار کنیم.

وزیرخارجه انگلستان در پیامی جداگانه به رژیم آخوندی هشدار داد: کشتی را آزاد کنید تا از تاریکی بیرون بیائید. 
رویترز نوشت: دومینیک راب می گوید رژیم ایران باید از قوانین بین المللی تبعیت کند و کشتی با پرچم انگلستان که توسط آنها در خلیج فارس توقیف شده را، آزاد کند.
وی گفت”اگر رژیم ایران می خواهد از تاریکی خارج شود و بعنوان یک عضو مسئول جامعه بین المللی پذیرفته شود نیاز دارد که از قوانین مبتنی بر سیستم جامعه بین المللی تبعیت کند».
این رژیم حق ندارد دست به بازداشت غیر قانونی کشتیهای خارجی بزند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفت: ما تنگه هرمز را باز نگه خواهیم داشت.
به گزارش سایت وزارت خارجه آمریکا پمپئو گفت: ما یک طرح امنیت دریانوردی تدوین خواهیم کرد که کشورهای ذینفع در سراسر دنیا در این طرح شرکت خواهند داشت. من کاملا اطمینان دارم که دنیا اهمیت این امر را درک خواهد کرد. آمریکا بخش قابل توجهی از این طرح خواهد بود، ولی لازم است که سایر کشورها به ما کمک کنند که از کشتیرانی تجاری حفاظت کنیم. ما در این کار موفق خواهیم بود.
پمپئو افزود: ما شاهد بودیم که رژیم ایران یک کشتی انگلیسی را توقیف کرد. بنابراین، بحث بر سر یک موضوع فرضی نیست. من با وزیر خارجه انگلستان کار می کنم که از وقوع مجدد چنین وقایعی جلوگیری کنیم.

پاسدار حسین شریعتمداری، نماینده خامنه‌ای در کیهان، سفر یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان به تهران را اقدامی در جهت مبادله کشتی ها با انگلستان دانست و نوشت: شواهد موجود حاکی از آن است که ماموریت ویژه بن علوی میانجیگری در ماجرای نفتکش‌های توقیف شده در تنگه جبل‌الطارق و نفتکش انگلیس در تنگه هرمز است
وی با نگرانی از عقب نشینی رژیم افزود: انتظار آن است که دست‌اندر‌کاران سیاست خارجی اجازه ندهند اقتدار (نظام) در توقیف نفتکش انگلیس، از فهرست افتخارات خط بخورد!!.