فراخوان به حمایت از اعتصابگران و آزادی بی قید و شرط کارگران بازداشت شده

روز سه شنبه ۲۲ خرداد کارگران گروه ملی فولاد اهواز به رغم حضور فشرده نیروهای سرکوبگر برای سومین هفته با شعار: «کارگر زندانی آزاد باید گردد»، به اعتصاب خود ادامه دادند. آنها در اعتراض به دستگیری کارگران و همچنین پرداخت نشدن ماهها حقوق و حق بیمه و پاداش پایان سال (که از سال۹۰پرداخت نشده) دست به تظاهرات زدند.
کارگران که در شرایط معیشتی بسیار سختی به سر می برند، شعار میدادند:کارگر می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد؛ سوریه را رها کن فکری به حال ما کن؛ دشمنمان همینجاست دروغ میگن آمریکاست؛ همشهری با غیرت حمایت حمایت؛ مرگ بر ستمگر درود برکارگر؛ آنها همچنین به بلاتکلیفی مالکیت شرکت و به راه نبودن خطوط تولید کارخانه معترضند.
کارگران که از پشتیبانی بخشهای وسیعی از مردم اهواز برخوردارند در روزهای اخیر برای ساعاتی خط راه آهن اهواز- تهران و پل لشکر اهواز را بستند و در مقابل دفاتر نمایندگان مجلس ارتجاع تجمع کرده و شیشه های آنها را شکستند.
نیروهای سرکوبگر اعم از گارد ضدشورش، لباس شخصی‌ها و عوامل اطلاعاتی به منظور جلوگیری از گسترش اعتراضات، جمعیت را محاصره کردند و با یورش وحشیانه به آنها دست کم ۱۰تن را بازداشت کردند. دوشنبه شب نیز تجمع اعتراضی کارگران که پس از افطار برگزار شد مورد یورش قرار گرفت و شماری از معترضان دستگیر شدند. بدین ترتیب شمار بازداشت شدگان اخیر اعتصاب کارگران فولاد اهواز در روزهای اخیر دست کم به ۶۰ تن می رسد.
ﻓﻮﻻﺩ اهواز با ۵۴ سال سابقه، از تولیدکنندگان بزرگ محصولات نوردی با ظرفیت سه هزار نفر نیروی کار متخصص است. این مجتمع عظیم صنعتی در سال ۱۳۸۸ زیر عنوان خصوصی سازی به عوامل حکومتی واگذار شد و دو سال بعد به‌دنبال برملا شدن یک اختلاس ۳۰۰۰میلیارد تومانی در ازای انبوه بدهی‌هایش، به بانک ملی واگذار شد. بانک ملی نیز پس از اختلاس ۴۰۰میلیون تومان از اموال این مجتمع آن را در اسفند ۹۵ به حراج گذاشت. به این ترتیب چپاولهای نجومی و سیاستهای فاجعه بار اقتصادی رژیم، موجب توقف تولید فولاد اهواز و محرومیت و بیکاری کارگران آن شده است.
مقاومت ایران با درود به کارگران اعتصابی و محکوم کردن این دستگیریهای خودسرانه، عموم مردم به ویژه جوانان دلیر و کارگران شریف خوزستان را به همبستگی با اعتصابگران فرا می خواند و از عموم مجامع بین‌المللی مدافع حقوق بشر و حقوق کارگران می خواهد که سیاستهای سرکوبگرانه و ضد کارگری رژیم آخوندی را قویا محکوم نموده و برای آزادی فوری و بی‌قید و شرط بازداشت شدگان دست به اقدام بزنند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
 ۲۲خرداد ۱۳۹۷ (۱۲ژوئن۲۰۱۸)